Lietuviški blogai (tinklaraščiai) ir viešasis transportas

Katie Hafner iš New York Times apie bloginimą: „Niekada taip daug žmonių nerašė tiek daug, kad jų tekstus perskaitytų tiek mažai žmonių“. Paveiksliukas iš huify.com

Katie Hafner iš New York Times apie bloginimą: „Niekada taip daug žmonių nerašė tiek daug, kad jų tekstus perskaitytų tiek mažai žmonių“. Paveiksliukas iš huify.com

Prieš keletą dienų turbūt žinomiausias Lietuvos blogeris (arba, taisyklingai rašant – tinklaraštininkas) pakvietė dalyvauti „Blogerių savireklamos savaitėje“. Ši savaitė – tai kasmet vykstančios dalybos nuorodomis. Jo metu blogų autoriai pasidalina su savo skaitytojais nuorodomis į kitus lietuviškus blogus, kurie, autorių nuomone, yra verti dėmesio.

Tenka tik pritarti kito blogerio minčiai – lietuviškoji blogosfera per keletą pastarųjų metų susilpnėjo. Sunku padaryti išvadą, kodėl. Gal blogus rašantys žmonės nusprendė geriau užsiimti kitais reikalais (daugiau dėmesio karjerai, šeimai…), gal skaitytojai dėl tų pačių priežasčių rečiau užeina (todėl ir blogeriai, tai matydami, motyvaciją praranda), o gal vis daugėja žmonių, kurie taip skuba, kad net socialiniuose tinkluose nespėja paspausti „Like“ mygtuko, kur jau kalbėti apie tai, kad jie į turinį gilintųsi – todėl populiarėja trumpi, neišsamūs ir socialinių tinklų sraute greit pradingstantys įrašai?

Visgi labiausiai būčiau linkęs prie dar vienos versijos – blogų turinys. Yra tikrai nemažai blogų su puikiu turiniu – ir bloguose apie keliones, ir apie augintinius, ir apie valgio gaminimą parašoma gerai ir įdomiai. Bėda ta, kad dažniausiai bloge rašoma tik viena siaura, labai konkrečia, tematika. Ir nesvarbu, kad valgome kasdien (kartais net po kelis kartus), ir netgi keliaujame arčiau ar toliau kasdien – skaityti vien apie valgį ar vien apie keliones skaitytojams pabosta, nepaisant to, kiek tie tekstai įdomūs, aktualūs, o kartais net ir skandalingi.

Tačiau blogai turi vieną didžiulį pliusą – informacija juose nepaskęsta. Vargu ar pavyktų lengvai rasti nuorodą feisbuke, nors patikusį tekstą matėte vos vakar – o tinklaraštyje informacija lengvai randama bet kada. Ir todėl kai pabosta skandalingos naujienų portalų antraštės, vedančios į menko turinio straipsnius, parašytus paskubomis žmonių, kurie rašo apie viską (ir tuo pačiu negali gerai parašyti apie nieką) – pats laikas prisiminti blogus. Juos rašo žmonės, kuriems tos temos svarbios. Todėl net jeigu turinys bus šališkas ar „sunkiau virškinamas“ – jis bus žymiai išsamesnis, o ir su autoriumi dažnu atveju galėsite padiskutuoti.

Artėjant šiam trumpam tekstui prie pabaigos, sugrįžkime prie pavadinimo. Tai kaip ten yra su lietuviškais blogais ir viešuoju transportu?

Ogi… nelabai kaip. Šia tema rašančių lietuviškų blogų nėra (išskyrus NVTKA svetainę, kur pasirodo vienas kitas tekstas), o kitomis temomis besidomintys blogeriai apie viešąjį transportą parašo retai. Labai retai. Na, nebent atsiranda kažkokia išskirtinė proga. Žinau, kad ne vienas iš blogerių viešuoju transportu naudojasi – taigi, tokia eretiška versija iškart atkrenta. Galbūt nerašo todėl, kad viešuoju transportu visi patenkinti? O gal todėl, kad nelabai tikimasi kažką pakeisti (jeigu patenkinti visgi nėra)? Sunku pasakyt.

Todėl blogų, kuriuose rašoma vien apie viešąjį transportą, neparekomenduosiu. Bet gal jus sudomins vienas ar kitas tinklaraštis, rašantis kitomis temomis? Jeigu keliaudami troleibusu neskaitote knygos – galbūt savo išmaniajame telefone ar planšetiniame kompiuteryje pavartysite šiuos blogus:

Rokiškis Rabinovičius (http://rokiskis.popo.lt), kadangi yra Visatos valdovas, tai žino viską ir rašo apie viską. Retkarčiais netgi apie viešąjį transportą. Įdomiausia tai, kad prieš metus ar keletą metų skelbti straipsniai nepraranda aktualumo ir dabar. Pvz., pernai buvo rašoma apie VVT tikslus, tačiau kaip nekeista, aktualumo nepraranda ir daugiau nei 4 metų amžiaus įrašas apie tai, kas vyks atsiradus sujungtai autobusų ir troleibusų įmonei.

Su Skirmantu Tumeliu (http://www.skirmantas-tumelis.lt) jau turėjote progos susipažinti, kuomet jis dalyvavo ekskursijoje į 1-ąjį troleibusų parką, domėjosi, kaip dirba kontaktinio tinklo meistrai ar dalyvavo proginiame pasivažinėjime Škoda 9Tr troleibusu. Kartu, beje, buvom paskelbę net gana sėkmingai suveikusį straipsnį „Vilniuje liks tik troleibusai“. O šiaip, Skirmantas parašo ir apie maisto gaminimo įspūdžius, ir apie oro kokybę mieste, ir apie savo darbo savivaldybėje ypatumus, ir dar apie daug visko. Netgi dar ir kitame, namų bendrijos bloge, spėja nemažai parašyt.

Enorca (http://enorca.blogspot.com) – medikė, rašanti ne tik apie mediciną. Tiesa, pastaruoju metu daug dažniau parašanti Facebook’e, negu tinklaraštyje. O rašo ji ne tik apie mediciną, bet ir visiškai neįtikėtinomis temomis (kažkodėl labai sunku apibūdint, bet skaityt būna įdomu, net ir ne viską suprantant). Tiesa, ji irgi dalyvavo ne viename iš aukščiau paminėtų troleibusinių renginių.

Vienas seniausiai skaitomų blogų – Grumlino palėpė (http://www.grumlinas.lt). Čia rasite ir gamtos,  Citroën ar dvarų vaizdelių, įspūdžių iš kelionių, pasamprotavimų apie aktualijas ar nuorodas į įdomius skaitinius.

NePo (http://www.nepo.lt): čia galite paskaityt ir apie knygas, ir apie nugaros skausmo mažinimą, ir apie telefonų poreikį – o galite tiesiog nuolat stebėti keturkampio apskritimo nuotykius trumpuose komiksuose.

Atviras Vilnius (http://www.opendata.lt) – puiki iniciatyva, leidžianti susipažinti su daugybe informacijos iš Vilniaus miesto savivaldybės. Norite skaičių? Prašom, tik mokėkit jus dominančius atrasti 🙂

Istorijos įdomybės (http://www.istidom.lt) pasakoja apie įvairius istorijos faktus – trumpai ir nenuobodžiai.

Apleisti.lt (http://www.apleisti.lt) dalinasi fotoreportažais iš vietovių ir pastatų, kur kažkada virė gyvenimas, tačiau dabar dėl įvairių priežasčių to nebėra. Pasakojimai ir iš kitų valstybių, ir iš Lietuvos.

Kūtvėlos kelionės ir klajonės (http://kootvela.blogspot.lt) – tinklaraštis, kurį rekomenduočiau norintiems daugiau sužinoti apie Vilnių arba tiesiog mėgstantiems keliones. Kadangi autorė – profesionali gidė, ji tikrai žino ką rašo. Tiesa, kartais neištvėrus nesąmonių, tenka parašyti ir apie vilnietiško viešojo transporto bėdas.

Riedančios uolos (http://www.adis.lt) bent jau mane pirmiausia žavi nepaprastomis nuotraukomis, kurios iliustruoja daugybę kelionių. Visgi šis blogas ne tik apie keliones, bet ir apie knygas, apie Vilnių, apie Lietuvos aktualijas… Tiesa, tinklaraštyje visu tuo gėriu dalinamasi ne tiek dažnai, kiek norėtųsi skaitytojui, todėl verta prenumeruoti autoriaus įrašus ir Facebook’e.

Debesyla (http://www.debesyla.lt) save apibūdina taip: „Moksliškai patikrinta. Asmeniškai išbandyta“. Ar žinote, kad troleibusas gali būti padėti žmogui mokytis bendrauti? Nežinau, ar šio tinklaraščio straipsniai yra patys tinkamiausi kelionei viešuoju transportu – jie išsamūs ir juos skaitant reikia pamąstyti. Jeigu visgi tam ryšitės – nepražiopsokit savo stotelės 🙂

SŪRU – Druska gyvenimui (http://www.suru.lt) – vienas iš nedaugelio tinklaraščių, kurį ruošia keli autoriai. Daugiausia rašoma apie muziką, tačiau yra tekstų ir apie knygas, kiną, mediciną.

Radiocool (http://radiocool.lt) tinklaraštis skirtas tiems, kas domisi technologijomis. Pavyzdžiui, ar žinote, kas nutinka elektromechaniniam kalkuliatoriui, kai jo paprašoma padalinti skaičių iš nulio?

Darau, blė (http://darauble.wordpress.com) autoriaus šūkis – „Tikri vyrai daro“. Ir ko tik nedaro – konstruoja musulmonišką maršrutizatorių, netradiciškai šildosi maistą, lituoja kažką, pasakoja apie knygas, kiną ir dar daug visko.

Čia, žinoma, nuorodos tik į keletą tinklaraščių. Juos skaityti verta vien tam, kad kartais sustotumėte nuo nesibaigiančio skubėjimo. Juos būtina skaityti tam, kad rastumėte naujų temų, kurios jus sudomins, leis pažvelgti į jas kitaip, negu rašo naujienų portalai. Ieškokite, raskite ir skaitykite. O perskaitę – dalinkitės su kitais.

Vietoj Post Scriptum. Štai čia yra labai išsamus sąrašėlis blogerių, kurie pasidalino nuorodomis į kitus blogus. Gero skaitymo!

 

2 thoughts on “Lietuviški blogai (tinklaraščiai) ir viešasis transportas

  1. Taip, tikrai taip – gi viens Debesylietis pasakojo apie tai, kaip pažintis mezgė troleibusuose! C:

    ((Nors gerai ir kitokioms veikloms – skaitymui, dainavimo įgūdžių gerinimui, jei nori iškart pamatyti žmonių reakcijas ar šiaip maloniam keliavimui, apmąstant gyvenimiškas tiesas. Vairuojant pačiam tam progos nebūtų.))

    Beje, po perkūnais, net nežinojau, kad yra visas blogas… Vien apie troleibusus! 😀 Super! 🙂

    1. Būtent! Žmonės sako, viešuoju transportu keliaudami laiką gaišta – cha, jeigu jie tesugalvoja pro langą tuščiai žiūrėt (nors ir pro langą žiūrint galima susidėliot planus ar daug dalykų apmąstyt), tada gal ir taip.

      Ačiū, kad užsukot (ir smagu susipažinti!) – ir tuo pačiu tikiuosi, kad dar daug gerų istorijų nutiks troleibusuose, apie kurias galima bus perskaityt pas Debesylietį!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.