На данный момент эта статья недоступна на русском языке, пожалуйста, попробуйте использовать услугу Google Translate (или любую альтернативную), чтобы получить русский перевод этого текста, спасибо!
Šiandien skubos tvarka Vilniaus miesto savivaldybės taryba be didesnių diskusijų nusprendė: šių metų vasario 16 dieną visais Vilniaus miesto savivaldybės reguliariais miesto maršrutais bus leidžiama važiuoti nemokamai. Keliaujant visais Vilniaus miesto troleibusų ir autobusų maršrutais žymėti bilietų nereikės. Šis sprendimas negalioja Vilniaus rajono autobusų parko ar kitų vežėjų maršrutams, kurie nedalyvauja bendroje Vilniaus bilietų sistemoje.
Pakalbėkime apie tai, apie ką sprendimo tekste nėra rašoma. Tikėkimės, atsakymai į šiuos klausimus, pasirodžius tekstui, atsiras laiku, ir vasario 16-tąją jokių žemiau paminėti klausimų (ir nesklandumų) nekils.
Ar tikrai visi keliaus nemokamai?
Atsakymas paprastas – ne. Nemokamai turės galimybę keliauti tik tie, kas važiuoja pirkdami vienkartinius (popierinius ar elektroninius) bilietus. Tiesa, teoriškai galimybę turės ir tie, kuriems kaip tik tą dieną reikėtų aktyvuoti savo 30 dienų bilietą. Visgi jeigu turite jau aktyvuotą 30 dienų bilietą – ačiū už lojalumą, bet jo galiojimas viena diena pratęstas nebus.
Vasario 16-toji bus penktadienis – taigi kyla klausimas, ar nemokamos kelionės bus ir naktiniuose autobusuose (o jei taip – ar tik iki 24 valandos, ar visą naktį)?
Ar nebus taip, kad už kelionę visgi sumokės tie, kurie nežinos apie šį sprendimą?
Kol kas nėra žinoma, ar Vilniaus viešojo transporto eismo organizatorius parengė aiškią darbo tvarką 2018-02-16, kuomet neturėtų veikti nei elektroninių bilietų, nei vienkartinius bilietus žymintys komposteriai. Neaišku, ar yra paruoštas nurodymas tą dieną apskritai nepardavinėti vienkartinių bilietų (beje, dėl šio punkto kai kurių maršrutų vairuotojai turbūt ne itin džiaugsis, kadangi negaus 10% dalies už parduotus bilietus), ar informacija apie nemokamas keliones bus teikiama el.bilieto prekybos vietose.
Išjungti ir atjungti: misija neįmanoma?
Vargu ar vairuotojai patys turėtų galvoti būdus, kaip apsaugoti keleivius nuo to, kad jie nors ir neprivalėdami, visgi pažymėtų popierinį ar elektroninį bilietą. Nors išjungti elektroninio bilieto komposterius nėra įmanoma, galima spėti, kad bus nurodyta visą dieną naudoti laikino komposterių blokavimo funkciją (ji naudojama tuo metu, kuomet bilietus tikrina keleivių kontrolė). Tačiau kas bus daroma su vienkartinių popierinių bilietų žymekliais? Net jeigu vairuotojams bus nurodyta bilietų neparduoti, yra keleivių, kurie bilietus turi nusipirkę iš anksto. Iš mechaninių komposterių (raudonųjų „krokodilų“) pašalinti dantukus taip pat nėra įmanoma – bent vienas dantukas tikrai lieka, tad bilietas būtų pažymėtas ir panaudotas net mėginant fiziškai blokuoti naudojimąsi „krokodilais“.
Kaip tinkamai informuoti keleivius?
Akivaizdu – jeigu komposteriai bus tiesiog užblokuoti, nemažai keleivių trukdys vairuotojams dirbti, klausinėdami, kodėl nepavyksta pasižymėti bilieto. Nemažai keleivių turbūt bilietus vienu ar kitu būdu ir pasižymės, o vėliau, sužinoję apie nemokamas keliones tą dieną, piktinsis, kad buvo apgauti. Štai jums ir bus šventė…
Vienintelė išeitis – ryški, iš tolo matoma ir aiški informacija apie nemokamas keliones, pateikta šalia kiekvieno komposterio (net ir šalia elektroninio bilieto komposterių, kurių veikimą blokuoti įmanoma).
Vietoj Post Scriptum
Tai nėra pirmasis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narių mėginimas organizuoti nemokamas keliones viešuoju transportu valstybinių švenčių dienomis. Pvz., pernai buvo pasirodęs ketinimas organizuoti nemokamas keliones liepos 6-tąją, Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną – visgi sprendimo projektui nebuvo pritarta.
Verta atkreipti dėmesį, kad Kaune jau pernai vieną dieną (Dienos be automobilio dienos proga) visi norintys galėjo važiuoti viešuoju transportu nemokamai. Kaimyninėje Rygoje viešuoju transportu galima važiuoti nemokamai (ir miesto gyventojams, ir svečiams) net 8 dienas per metus (gruodžio 31 ir sausio 1 – Naujųjų Metų išvakarės ir Naujieji metai, gegužės 4 – Latvijos Nepriklausomybės atkūrimo diena, birželio 23-24 – Vasaros saulėgrįžos išvakarės ir Joninės, vienas rugpjūčio šeštadienis ir sekmadienis – Rygos įkūrimo šventė, lapkričio 18 – Latvijos Nepriklausomybės diena).