European Mobility Week 2015: Do The Right Mix

Europos Judumo Diena 2015
Kasmet rugsėjo 16–22 dienomis Europoje vyksta Europos Judumo savaitė (anksčiau Lietuvoje turėjusi pavadinimą „mobilumo savaitė“ – pagal pavadinimą anglų kalba European Mobility Week). Šios šventės metu miestų gyventojai kviečiami rinktis ne keliones asmeniniais automobiliais, bet keliones kitomis transporto priemonėmis. Šiemetinis akcijos šūkis – „Pasirink teisingai!“ – skatina žmones mieste pasirinkti „žaliąjį“ susisiekimo būdą. Šiandien, rugsėjo 16 dieną, Europos Komisija paskelbs apie šių metų Europos Judumo savaitės pradžią.

Daugybėje Europos miestų vyksta įvairūs renginiai – pradedant riedutininkų varžybomis ar dviratininkų pasirodymais, baigiant nemokamomis kelionėmis viešuoju transportu ar miesto centrinių gatvių uždarymu automobilių eismui, paliekant šias gatves pėstiesiems, dviratininkams ir viešajam transportui. Plačiau apie renginius galite sužinoti svetainėje http://www.mobilityweek.eu/.

Europos Judumo savaitės istorija ir tikslai

Europos Judumo savaitės pradžia – Prancūzijoje, kur 1998 metais pirmą kartą buvo suorganizuota „Diena mieste be automobilio“. Ši iniciatyva ir dabar yra vykdoma kiekvienų metų rugsėjo 22 dieną, siekiant paskatinti miestus ir miestelius vienai dienai neįsileisti į gatves motorizuoto transporto. Tai suteikia žmonėms galimybę pamatyti savo miestus ir miestelius kitaip, taip pat žmonės skatinami naudoti tvarų transportą ir kviečiami susimąstyti, kokį poveikį aplinkai turi jų pasirinkta transporto rūšis.

Remiantis „Dienos mieste be automobilio“ iniciatyvos Prancūzijoje sėkme, nuo 2002 metų pradėta organizuoti Europos Judumo savaitė. 2013 m. dalyvauti kampanijoje prisiregistravo 1 931 miestas, kuriuose gyvena 176 mln. piliečių. Įgyvendinta iš viso 8 623 priemonių, daugiausiai dėmesio skiriant dviratininkų ir pėsčiųjų infrastruktūrai, eismo sulėtinimui, prieigos prie transporto infrastruktūros ir žinių apie tvaraus kelionės būdo pasirinkimą pagerinimui.

Europos Komisija remia Europos Judumo savaitę, skirdama kasmet apie 300 000€, visų pirma, koordinavimo Europos lygiu veiksmams ir Judumo savaitės apdovanojimui. Dalyvaujantys miestai lėšas turi susirasti patys; jie bendradarbiauja su valdžios institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais partneriais.

Kaip rodo Europos Judumo savaitę organizavusių miestų patirtis, jos renginių sėkmė labai priklauso nuo realaus (o ne „iš reikalo“ ar „iš mados“ deklaruojamo) savivaldos noro keisti esamą padėtį ir bendradarbiavimo su vietos nevyriausybinėmis organizacijomis.

Europos Judumo savaitė Lietuvoje

Galbūt nustebsite, tačiau Lietuvoje šios savaitės renginius koordinuoja ne Susisiekimo, bet Aplinkos ministerija. Oficialioje Europos Komisijos svetainėje galite pamatyti virš 10 Lietuvos miestų ir rajonų planuojamus renginius. Likus 2 savaitėms iki Judumo savaitės pradžios, Aplinkos ministerijos interneto svetainėje buvo skelbiama vos apie 6 Lietuvos miestų ir rajonų (Alytaus, Klaipėdos, Šiaulių miestų ir Kauno, Mažeikių, Raseinių rajonų) savivaldybių iniciatyvas. Šiandien, renginio dieną, apie savo trumpalaikes ar nuolatines iniciatyvas skelbia jau 21 Lietuvos miestas ir rajonas.

Europos Judumo savaitė Vilniuje

Istorinis troleibusas Škoda 9Tr (1387)Šiek tiek renginių šios šventės proga numatoma ir Vilniuje. Dalinamės SĮ „Susisiekimo paslaugos“ išplatinta informacija.

Rugsėjo 17 d. ir 22 d. 10-12 val., 13-15 val., 19-21 val. Atvirų durų dienos Eismo valdymo centre (Tilto g. 14, Vilnius), kur kiekvienas norintis gali susipažinti, kaip organizuojamas ir reguliuojamas automobilių eismas Vilniuje, kaip veikia šviesoforai ir transporto koridoriai ir pamatyti, kur dirba specialistai, atsakingi už šviesoforų reguliavimą.

Rugsėjo 16-22 d. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ patarimai, kaip susiplanuoti kelionę, pasirinkti alternatyvius keliavimo būdus mieste, apie dviračio ir vaikščiojimo naudą ir taip toliau.

Rugsėjo 22 d. 10-21 val. miesto centre, Vilniaus gatvėje vietoje parkingo vietų įrengiamas improvizuotas parkas, taip paminint Dieną be automobilio ir parkingo vietas atiduodant pėstiesiems. Šiose parkingo vietose atsiras stalo teniso ir futbolas, daugiau erdvės gatvėje turės šalia esantys verslai, vyks saugumo pamokos, kitos veiklos.

Rugsėjo 22 d. Dienos be automobilio proga įmonių darbuotojai kviečiami pasirinkti alternatyvius keliavimo būdus. Aktyviausios įmonės darbuotojai bus apdovanoti smagia laisvalaikio pramoga – pasivažinėjimu istoriniu troleibusu.

One thought on “European Mobility Week 2015: Do The Right Mix

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.